Hakkımızda

Değerli arkadaşlar,

Uzun bir aradan sonra web sayfamı güncelleştirip tekrar sizlerin hizmetinize sunmaktan haz duymaktayım. Ganoderma lucidum (Reishi) mantarını üretmeye başladığım 2000 yılı başından bu yana, dünyanın en önemli araştırma merkezlerinde yapılan derin ve detaylı çalışmaların sayısı o kadar çoğalmıştır ki, bunların herhangi bir şekilde belirli ölçüde de olsa tercüme edilip size sunulmasına olanak yoktur. Bu sebepten sayfamızın bir bölümünde hiç olmasa yabancı dil bilen insanlarımızın faydalanmasına yönelik bir hizmet olarak güncel araştırma sonuçlarından bahseden ve ciddiyeti kanıtlanmış yayın organlarının yayınları olarak yayınlanmış makalelerin bir dizisi sizlere sunulmaktadır. Ben devam etmekte olduğum akademik görevimin yanı sıra yakınlarımla birlikte aşağıda belirtilen işletmenin ortağı olarak ülkemiz insanı için son derece önemli kabul ettiğim Reishi üretim hizmetinin devamına çalışmaktayım. Bunun dışında hiçbir kuruluş veya kişilerle bu anlamda hiçbir bağlantım olmadığını bildirmek isterim. Danışmanlığını yaptığım şeklinde ileri sürülen her türlü beyan gerçeklere aykırıdır. Bilim adamı olarak özenle yetiştirilmiş Ganoderma lucidum ürününün en yararlı şeklinin sadece dilimlemek ve uygun ısıda kurutmak dışında hiçbir ön işleme tabi tutulmadan tüketiciye sunulması görüşündeyim. Reishi'nin son yıllardaki çalışmalarda giderek daha geniş bir spektrumda tanınmaya başlayan bileşenleri arasındaki yüzlerce bu mantara özgü bileşiğin hangi ajanlarla ne düzeyde ve hangi sürede dejenere olup aktivitesini yitirdiği bilimsel olarak saptanamamış olduğundan ve buna ek olarak Ganoderma çayına herhangi bir katkı yapmanın bu aktiviteyi yok edeceği görüşü hakim olduğundan, kullanıcının uygun koşullarda dilimlenip kurutulmuş mantar ürününden kullanacağı miktardaki çayı kendisinin hazırlaması ve en kısa sürede uygun şekilde tüketmesi bilimsel olarak en doğru uygulama olacaktır. Yaygın araştırma ve uygulama sonuçlarından elde edilen en yeni bilgileri mümkün olduğunca kısa aralıklarla yeniden düzenleyerek, bilginize sunmak ümidindeyim. Sağlıklı günlerinizin yaşamınız süresince diler, saygılar sunarım.

15/11/2013-ADANA

Prof. Dr. Ömer ÇOLAK

Adres: Prof.Dr. Ömer Çolak Tarım Ürünleri ve Biyoteknoloji LTD.Şti.

Yüreğir/Adana

 

       

Değerli vatandaşlarım,

İstanbul Üniversitesini bitirip, Heidelberg Üniversitesi (Almanya) Mathematische, Naturwissenschaftliche Fakütesi bünyesinde o günler için Genetik Mühendisliği Bilim Dalının henüz doğum aşamasını oluşturan,"DNA'nın farklı hücre ve bakterilere yapay olarak ve veya kontrollü koşullarda aktarılması " ile ilgili doktora çalışmamdan sonra göreve başladığım Çukurova Üniversitesi, benim için bulunmaz bir bilim yuvası olmuştur. 1980- Aralık tarihinden bu yana, aralarında Profesör Dr. , Doçent Dr.  ve Yrd. Doç. Dr. Ünvanlı  olanlarında bulunduğu pek çok bilim adamının yetişmesinde katkım olmasını sağlayan bu yuvayı, bu yıl sonunda terk edecek olmanın burukluğunu taşımaktayım. Buna rağmen, İlk meyvesini Laboratuvarlarında yetiştirdiğim ve çok sayıda Doktora ve Yüksek Lisans tezlerine araştırma konusu yaptığım REİSHİ " Ganoderma lucidum" mantarını üretmeye ve insanlığın hizmetine sunmaya devam etmeyi bir ilke olarak, her koşulda sürdüreceğimi de ifade etmek isterim. Bir bilim insanı olarak, REİSHİ'nin sağlıklı kişilerce tüketilmesine olan özlemimde gün geçtikçe artmakta ve derinleşmektedir. Hepinize sağlıklı ve mutlu bir yaşam diler en derin saygılarımı sunarım.  23/2/2015

 

 

 

 

      Ganoderma lucidum (REİSHİ) Çayının Hazırlanması:

 

      1- Sağlıklı kişiler için günlük doz 3 gr. olup, Hastalığın ciddiyetine göre günlük 9 gr. doz düzeyine çıkılabilir. Dozun tayininde bu mantarın herhangi bir zararlı etkisi gibi bir olasılık söz konusu olmayıp, sadece vücudun günlük 9 gr. dan daha fazla miktardaki mantardan hazırlanan çayı tamamen kendisine alamadığı sebebiyle bu tavsiye yapılmaktadır. Günlük 9 gr. doz için, aylık 250 gr. kuru reishinin tüketilmesi yeterlidir. Sağlıklı kişiler için bu miktar ayda 100 gr. olacaktır.

      2-  Elinizdeki mantar kitlesinin günlük doz tespiti amacıyla, temiz bir yaygının üzerine yayılarak Ör. 250 gr. mantarı 30 eşit öbek şeklinde ayırmanız ve bir kaç öbekteki mantar dilimlerinin sayılması yeterlidir. Böylece günlük ortalama kaç dilim mantar kullanacağınız bulunmuş olacaktır. Daha sonra mantarları tekrar toplayıp mümkünse buzdolabıda veya havadar ve kuru bir yerde karton bir kutu içinde saklamanız uygundur.

      3- Çay hazırlamak için günlük doz miktarındaki mantarı alıp 1 litrelik ateşe dayanıklı bir Beher veya cam çaydanlığa koyunuz. Üzerin 3 Su bardağı su ilave ederek mümkünse termostatlı bir elektrik ocağına, yoksa normal ocağa koyunuz. Kaynamaya başlayınca ateşi hafif kısarak iki saat süre ile hafif hafif kaynamaya bırakınız. Bu işlemi akşam yapmanız ve süre bittiğinde ocağı kapatıp çayı olduğu haliyle ( Kapağını veya kapak gibi kullandığınız bir porselen tabağı açmadan) sabaha dek dinlenmeye bırakmanız önemle tavsiye edilir.

      4- Sabahleyin çaydanlıkta veya beherde kalan ( 1-2 Bardak kadar) miktarıyla Reishi çayının hepsini tamamen boş durumda olan sindirim sisteminize almak üzere içiniz. Eğer sizce fazla soğuk ise, içilecek kadar ısıtabilirsiniz. İçtikte sonra 45 dakika süreyle su hariç hiçbir şey yiyip içmeyiniz.

      Dikkat: Çayın acı olması kalitesini ve etkinliğini gösterir. Asla ve hiçbir şekilde tatlandırıcı katmayınız. Çok gerekliyse saf bal ile tatlandırmak tavsiye edilir. Ancak mümkünse bunu da yapmayınız.

      5- Kalan posayı atmayınız. Cam bir kavanoza koyarak Buz dolabının dondurucu kısmına koyunuz ve 6 günlük posa biriktiğinde, 7. gün için yeni mantar almayınız ve posanın hepsini birden cam çaydanlığı veya behere koyup o günkü doz olarak kullanınız. Sonra iki kez kullanılmış posaları atınız.

      6- Mantarınızı nemden koruyunuz.

    7- Kaynamaya Başladığı andan itibaren hiçbir metal eşyanın

( Kaşık, Süzgeç veya bardak olarak), çay ile temas etmemesi gereklidir.

 

      Acil Şifalar diler, sağlıklı bir ömür temenni ederim.   

      Prof. Dr. Ömer Çolak

Zubereitung von Reishi-Tee ( Warmwasserekstrakt)

 

  • 1- Für gesunde Menschen reicht taglich aus 3-5 gr. Getrocknetem Reishi zubereiteter Tee aus, für Kranken, insbesondere für Krebsleiden, sollen grössere Mengen am Tee, z.B. aus 9 gr. Reishi taglich, eingenommen werden.
  • 2- Um Tagesportion zu bestimmen, ist es sehr leicht, die Z.B. 250 gr. Getrokneter Reishi masse auf einem sauberen Platz, in 30 gleiche haufchen zu teilen und die Zahl der Pilzscheiben bzw. Bröckeln annahernd zu bestimmen. Danach können die gesammte masse wieder zusammengebracht und in einem Kartonbehalter an einem trockenen Platz aufbewaht werden.
  • 3- Abends, die tagliche Menge von Pilz wird in einen hitze bestandigen Pyrexglas Becher gegeben und mit etwa 600 ml Wasser ( das entspricht etwa 3 Glaser Wasser) vermengt und auf Herd gestellt. Dabei soll der Becher imt einem Teller aus Glas oder Pozellan zugedeckt werden. Wenn das Wasser zu kochen beginnt, machen Sie bitte die Hitze kleiner und fangen an, die Kochzeit zu rechnen. Mindestens zwei Stunden lang soll der Tee vor sich hin kochen. Nach zwei Stunden wird die Hitze ausgemacht und der Tee so zum Kühlen gelassen. . Da wahrend das Kochen wasser verdampft, bleibt am Ende etwa 1,5 Glas Tee im Becher zurück.Erst am nachsten Morgen, sobald der Kranke aufsteht soll den ganzen Tee nüchtern und sowie er gerade ist, also ohne jeden Zusatz, aus einem Glasbecher trinken. Bitte beachten Sie drauf, dass der Tee niemals mit einem Gegenstand aus Metall in Berührung kommt
  • 4- Nach dem Einnehmen darf der Kranke 45 Minutenlang ausser Trinkwasser nichts zu sich nehmen. Danach ist wieder alles erlaubt.
  • 5- Der Geschmack von Reishi Tee soll bitter sein. Je bitterer desto vollstandiger und wertfoller.

 

Mit den Wünschen zur baldigen Genesung. İhr. Prof.Dr. Ömer Çolak.